Spolno prenosive bolesti
U Poliklinici Breyer mogu se napraviti testovi na mnoge spolno prenosive bolesti.
Povećani migracijski trendovi u svijetu utječu i na širenje zaraznih bolesti, pa tako i spolno prenosivih infekcija.
Infekcija bakterijom Chlamydia trachomatis jedna je od češćih spolno prenosivih bolesti. Procjenjuje se kako je čak jedna od deset žena u dobi do 25 godina zaražena klamidijom, a gotovo 70% njih nije svjesno zaraze. Kod oba spola ova bakterija može izazvati upale urogenitalnog trakta, a komplikacije tih upala kod žena mogu dovesti i do neplodnosti.
N. gonorrhoeae je spolno prenosiva bolest koja se najčešće manifestira upalama urogenitalnog sustava: kod muškaraca upalom i gnojnim iscjetkom iz uretre, dok su kod žena simptomi vrlo blagi ili ih nema. N. gonorrhoeae može inficirati i dijete prilikom poroda, koje može razviti gnojnu upalu spojnica očiju. Stoga je vrlo važno da se infekcija dijagnosticira i liječi.
Infekcije mikoplazmama se također mogu prenijeti spolnim putem. Prisutnost mikoplazmi u urogenitalnom traktu osoba koje su u obradi radi neplodnosti je dvostruko češća (oko 40%) nego u općoj populaciji (17-20%). Isto tako, povezane su sa spontano prekinutim trudnoćama i prijevremenim porodima.
Trichomonas vaginalis je jednostanični parazit koji uzrokuje vrlo čestu i lako prenosivu upalu urogenitalnog trakta žena i muškaraca. Trihomonijaza se kod žena manifestira vaginalnim iscjetkom neugodna mirisa. No, trećina inficiranih nema tipične simptome. Muškarci često nemaju težih simptoma, ali infekciju redovno prenose na partnera.
Humani papiloma virus (HPV) infekcija je isto spolno prenosiva. Pojedini podtipovi virusa vežu s povećanim rizikom oboljevanja od maligne bolesti grlića maternice. U Poliklinici Breyer se PCR metodom dokazuje prisustvo 19 visokorizičnih tipova (16, 18, 26, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 53, 56, 58, 59, 66, 68, 69, 73, 82) i 9 niskorizičnih tipova(11, 40, 42, 43, 44, 54, 6, 61, 70). Kod pozitivnih nalaza se odmah radi i genotipizacija (određivanje soja).
Herpes simplex virusi tip 1 i 2 (HSV1/2) također su spolno-prenosive infekcije. Genitalni herpes najčešće uzrokuje HSV2 (ali i HSV1). Procjena je da je 16% svjetske populacije inficirano HSV2 sojem virusa. Herpes virus izaziva kroničnu, spolno-prenosivu infekciju, koja se može prilikom poroda prenijeti na novorođenče i izazvati teške infekcije kože, očiju i nervnog sustava djeteta. Treba napomenuti da postoji terapija koja može kontrolirati HSV infekciju, ali ne i izlječiti je. Stoga, inficirana osoba ostaje trajno (a osobito tijekom aktivnog stadija infekcije) potencijalni izvor zaraze.
Hepatitis B, HIV i sifilis su bolesti čija dijagnostika počiva na testovima iz krvi.
Uzimanje uzoraka i izvođenje testova
Dijagnostika spolno-prenosivih bolesti se može raditi iz uzoraka urina, briseva i iz krvi.
Pretrage iz prvog mlaza prvog jutarnjeg urina su za pacijente/pacijentice vrlo jednostavne, pouzdane i pokrivaju većinu najčešćih spolno prenosivih bolesti.
Iz prvog mlaza prvog jutarnjeg urina može se učiniti:
- kultura na mikoplazme (Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis)
- PCR testovi na:
- klamidiju (Chlamydia trachomatis)
- uzročnika gonoreje (Neisseria gonorrhoeae)
- trihomonas (Trichomonas vaginalis)
- mikoplazme i ureaplazme (Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum i Ureaplasma parvum)
- Panel 4 / STD4
- Panel 7 / STD7
STD pretrage se rade i iz briseva (cerviksa, anusa, urogenitalne regije, spojnice oka, ždrijela/usne šupljine). Uzorke uzete kod ginekologa, urologa ili oftamologa potrebno je donijeti na obradu u laboratorij u transportnim podlogama. Ako ginekolog/urolog nema odgovarajuće podloge, na prijemu Poliklinike se mogu zatražiti transportne podloge za ponijeti urologu, odnosno ginekologu koji će uzeti briseve.
Detekcija 28 sojeva HPV-a uz genotipizaciju se kod žena radi iz brisa cerviksa, koji uzima ginekolog. Kod muškaraca se ta pretraga radi iz brisa kože urogenitalne zone, koji može uzeti i sam pacijent prema uputama. Bris se uranja u odgovarajuću transportnu podlogu i potom predaje na obradu.
Dijagnostika herpes simplex (HSV1/2) infekcije se radi PCR metodom isključivo iz briseva aktivne lezije. Uzorak brisa se uranja u odgovarajuću tranasportnu podlogu za PCR (kao što je gore opisano za tu vrstu pretraga).
Iz uzoraka krvi se rade serološke pretrage u dijagnostici sifilisa (TP-HA/TP-EIA), hepatitisa B (anti HBs i HbsAg) i HIV infekcija (HIV1/2).
Za sva daljnja pitanja, kao i za sve druge laboratorijske analize - slobodno se obratite stručnom osoblju (putem telefona, e-maila ili osobno) Poliklinike Breyer, jednom od prvih laboratorija akreditiranih od strane Hrvatske akreditacijske agencije za rad po normi ISO 15189!
Slanje uzoraka poštom
Testirajte se na spolno prenosive bolesti bez dolaska u laboratorij, bezbolno, neinvazivno, diskretno i iz udobnosti vlastitog doma.
Za zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja važno je redovito testiranje na uzročnike spolno prenosivih bolesti (SPB). Pretrage na SPB mogu se napraviti iz prvog mlaza prvog jutarnjeg urina, koji je pogodan za analizu jer sadrži više koncentracije DNA analita. Sakupljanje urina u standardnu sterilnu posudicu može biti nespretno i neuredno za korisnika, bez mogućnosti kontrole točnog volumena u posudici, a uzorak je potrebno i dostaviti u laboratorij. Upravo zbog toga, po prvi put na hrvatskom tržištu, nudimo vam opciju sakupljanja prvog mlaza prvog jutarnjeg urina uz pomoć posebno dizajniranog uređaja. Ovaj uređaj omogućuje jednostavno prikupljanje urina u udobnosti i privatnosti vlastitoga doma te automatsku stabilizaciju uzorka tijekom transporta, čime se jamči točnost dijagnostičkih rezultata.
Za sakupljanje urina više nije potrebno otići u ljekarnu kako biste kupili sterilnu posudicu niti je potrebno uzorak što prije osobno donijeti u laboratorij. Nakon odabira pretrage, potrebno je uplatiti odgovarajući iznos te poslati potvrdu o plaćanju i zatražiti slanje uređaja. Uređaj za prikupljanje urina se zatim dostavlja poštom na željenu adresu. Uzorak se tijekom prikupljanja automatski stabilizira i poštom šalje iz bilo kojeg dijela Hrvatske u naš laboratorij. PCR nalaz se po standardnom postupku izrađuje u CE-IVD molekularno-dijagnostičkom laboratoriju poliklinike Breyer, evaluira i validira od strane biologa i doktora specijalista mikrobiologije, voditelja mikrobiološkog odjela te se unutar 2-3 radna dana od zaprimanja uzorka šalje na email adresu ili poštom.
Ukoliko uzorke šaljete poštom, molimo slijedite proceduru kao što je opisano u: Slanje uzoraka poštom.